علامه مصباح یزدی: روح همه عوامل انحراف از مسیر حق، حب دنیا و دنیاطلبی است

حضرت آیت الله مصباح یزدی با اشاره به این کلام رهبری که رئیس جمهور آینده باید نقاط مثبت رئیس جمهور سابق را داشته باشد و نقاط منفی را برطرف کند، ابراز داشت: با تنقیح مناط از سخن مقام معظم رهبری می‌توان دریافت که هرفرد و یا گروهی برای پیشرفت در نظام اسلامی باید وضعیت خود و دیگر افراد یا گروه‌ها را بررسی کند تا محاسن دیگران را کسب کرده و خود را از معایب آنها مبرا کند.

عضو خبرگان رهبری با اشاره به این‌که برای تشخیص حسن و عیب ابتدا باید یک نظام ارزشی به عنوان معیار و مقیاس معین شود، ابراز داشت: ممکن است موضوعی را عده‌ای حسن و عده‌ای دیگر عیب تلقی کنند؛ یعنی با تفاوت معیارها، معنای حسن و عیب نیز فرق خواهد کرد. البته ما معتقدیم بهترین معیار برای شناخت محاسن و معایب موازین اسلامی است و باید حسن و عیب را بر اساس آموزه‌های قرآن و فرمایشات اهل بیت(ع) تبیین کرد.

وی با اشاره به این‌که هیچ یک از گروه‌های فعال در گذشته و حال معصوم و مبرا از خطا و اشتباه نبوده و هر یک معایبی داشته‌اند، اظهار داشت: اگر هر یک از این گروه‌ها را بر اساس معیارهای اسلامی مورد مطالعه قرار دهیم، متوجه خواهیم شد اغلب آنها با وجود علاقه به اسلام و انقلاب و زحمات و سختی‌های فراوانی که در این راه متحمل شده‌اند، نقاط ضعفی هم داشته‌اند که نقطه مشترک آنها علاقه به بعضی مظاهر و امور دنیوی است.

استاد اخلاق حوزه علمیه با اشاره به این‌که حب مال و مقام مطلقاً مورد سرزنش نیست، ادامه داد: مهم این است که در مقام تزاحم بین حب دنیا و اجرای وظیفه الهی کدام یک مقدم شمرده شود و اینجا است که باید درون خود را واکاوی کنیم و ببینیم که در انگیزه‌هایمان چه میزان عشق خدا و اولیای الهی وجود دارد و چه مقدار حاضر هستیم خواست خدا را بر خواسته خودمان ترجیح بدهیم.

آیت الله مصباح یزدی با بیان این‌که ممکن است بن‌مایه بعضی انحرافات در باطن ما وجود داشته باشد، اما تا زمانی که مجال بروز پیدا نکرده، در رفتار ما خود را نشان ندهد، افزود: بعضی از کسانی که در دوران دفاع مقدس آماده فداکاری تا آخرین قطره خون در جهت دفاع از اسلام و انقلاب بودند، بعد از آن دوران و پس از بازگشتن به جامعه، با تغییر اوضاع و احوال جامعه آنها هم تدریجاً تغییر کردند، و رفتارهای دیگری از آنها سر زد.

وی ادامه داد: نه این‌که این نوع رفتار در آنها ایجاد شده باشد، بلکه بن مایه آن در قلبشان وجود داشت، ولی چون موقعیت بروز نمی‌یافت، در رفتارشان ظاهر نمی‌شد؛ اما با تغییر شرایط این بن مایه تدریجاً رشد کرد و خود را نشان داد.

استاد اخلاق حوزه علمیه قم گفت: ما نیز از این مشکلات مصون نیستیم؛ لذا باید از یک سو معایب گروه‌های دیگر را که عمدتاً ناشی از دلبستگی به دنیاست، شناخته و تلاش کنیم به آنها گرفتار نشویم؛ از سوی دیگر عوامل موفقیت و پیروزی افراد و گروه‌ها را بررسی کنیم و در پی کسب آنها باشیم.

وی افزود: به طور اجمال می‌توان گفت روح همه ضعف‌ها و معایب در حب دنیا و ریشه همه خوبی‌ها و محاسن در اخلاص، عمل به وظیفه و اعتماد داشتن به خدا است.  دلبستگی به دنیا مانع شناخت صحیح وظیفه و یا عمل کردن به وظیفه بعد از شناخت آن می‌شود.

وی خطاب به اعضای شورای مرکزی جبهه پایداری ابراز داشت: اگر روی این دو عامل کار شود، می توان امیدوار بود که این گروه با بسیاری از گروه‌های دیگری متفاوت باشد. در غیر این صورت این گروه هم یکی مانند گروه‌های دیگری است که برای رسیدن به اهداف دنیایی خود از راه‌ها و وسایل مختلف استفاده می کنند.

علامه مصباح یزدی با اشاره به لزوم توکل بر خدا در انجام وظیفه ادامه داد: ابتدا باید معنای صحیح توکل را بفهمیم. آیا دست روی دست گذاشتن و امید بستن به خدا توکل و حداکثر دعا و توسل کفایت می‌کند؟ یا باید برای رسیدن به هدف تمام امکانات مادی خود را به کار بگیریم؟ در این صورت تفاوت کسانی که بر خدا توکل می‌کنند با دیگران چه خواهد بود؟

وی در پاسخ به این سئوالات با اشاره به حدیثی قدسی اظهار داشت: خداوند نه تنها امید کسی را که بر غیرخدا ، تکیه کرده است، از بین می برد، بلکه او را در میان مردم خوار و ذلیل می‌کند. لذا باید تمام امید و توکل انسان در همه امور، حتی برای فعالیت در زمینه مسایل سرنوشت‌ساز اجتماعی مثل انتخابات به خداوند باشد. اما این مسأله منافاتی با اقدامات عملی ندارد. زیرا اعتماد و توکل به خداوند متعال امری قلبی است و استفاده از امکانات مادی موجود، وظیفه عملی است.

عضو خبرگان رهبری افزود: ما باید وظیفه خود را انجام دهیم و برای موفقیت در این مسیر به خداوند امید داشته باشیم و نگذاریم دلبستگی به دنیا مانع توکل و انجام وظیفه‌مان شود. در غیر این صورت هیچ تضمینی برای مصون ماندن ما از سرنوشتی که دیگران به آن مبتلا شده‌اند، وجود ندارد. اگر امروز برای انقلاب و اسلام دل می سوزانیم، معلوم نیست، وضع فردایمان چگونه باشد؛ لذا باید خود را از دلبستگی به دنیا رها کنیم.

وی افزود: باید این مسأله را هم در نظر داشته باشیم که ما مسئول انجام وظیفه هستیم و نتیجه به دست خداست. ممکن است نتیجه همان چیزی باشد که ما به دنبال آن بودیم، گاهی هم نتیجه چیز دیگری است. اگر ما با توکل بر خدا به وظیفه خود عمل کنیم، نتیجه هر چه که باشد، ما نفع برده‌ایم و نزد خدا مأجوریم، حتی اگر نتیجه، مورد انتظار ما نباشد. در غیر این صورت زیان کرده‌ایم، حتی اگر ظاهراً به نتیجه مورد نظر خود برسیم.

آیت الله مصباح ادامه داد: غیر از خدا نباید به هیچ چیز امید داشته باشیم؛ هیچ چیز یعنی هیچ چیز. این‌که به نظرسنجی‌ها اعتماد کنیم و ببینیم چه کسی رأی بیشتری دارد تا او را انتخاب کنیم، کار درستی نیست. ما باید وظیفه‌مان را بشناسیم و فقط به خداوند متعال امیدوار باشیم و بدانیم هر اندازه به چیزی غیر از خدا امید داشته باشیم، به همان میزان با ناکامی و شکست در خواسته‌هایمان مواجه خواهیم شد.

وی امام خمینی(ره) را نمونه کاملی از توکل بر خدا دانست و افزود: ما باید وظیفه‌مان را بشناسیم و همان را انجام دهیم؛ اما نباید نگران نتیجه باشیم. چون نتیجه به دست خداست. هم‌چنان‌که امام راحل(ره) وقتی در سخت‌ترین شرایط وصیت نامه‌اش را تنظیم می‌کند، خود را با دلی آرام و قلبی مطمئن توصیف می‌کند ، زیرا امیدش فقط به خدا بود.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) در پایان خطاب به اعضای شورای مرکزی جبهه پایداری اظهار داشت: ما هم اگر توانستیم چنین روحیه‌ای پیدا کنیم، همواره در زندگی آرام خواهیم بود.

گفتنی است دیدار اعضای شورای مرکزی جبهه پایداری با آیت الله مصباح یزدی چهارشنبه، 14 فروردین ماه سال جاری در سالن تشریفات موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) برگزار شد.

/ 0 نظر / 20 بازدید